Je zřejmé, že schopnost vidět různé barvy se u jednotlivých lidí velmi liší. Důvodem je rozdíl v počtu takzvaných „kuželových buněk = čípků“, které máme v očních sítnicích. Tyto buňky fungují jako fotoreceptory, které podporují vidění při špatném světle, ale také umožňují vnímání barev. Čím víc těchto buněk máme, tím lépe dokážeme barvy rozeznat. Zdravý člověk disponuje okolo šesti milionů těchto fotoreceptorických buněk. V oku se přitom nachází pouze tři druhy čípků – ty vnímají základní barvy ze spektra RGB, tedy červenou, zelenou a modrou. Jejich kombinace nám poté pomáhá rozpoznat více než milion barev. Tomuto základnímu druhu vidění se ve vědeckých kruzích říká trichromatické.
Nicméně podle závěrů neuroložky Gabriele Jordanové, které publikovala v časopise Discover, mezi námi existují také lidé, kteří mají čtyři druhy čípků. To jim umožňuje vidět mnohem širší spektrum barev, než jaké se naskýtá většině lidí. Problém ve výzkumu tohoto jevu je vcelku nasnadě – lidé, kteří touto genetickou výhodou oplývají, o ní často ani neví. Tento specifický druh vidění spočívá podle neuroložky ve zvláštní mutaci, která dokáže změnit vidění na tetrachromatické.
Zajímavé je, že ženy a muži vnímají barvy odlišně. Neurovědec Israel Abramov (původem ze Zimbabwe) dospěl na základě testů v roce 2012 k závěru, že ženy rozlišují víc odstínů barev než muži, a to zejména uprostřed barevného spektra – v oblasti žluté a oranžové. Navíc podle něj mají pánové vnímání barev nepatrně posunuté. Například tam, kde registrovali žlutou, dámy již mluvily o světle oranžové.
Níže zveřejněný jednoduchý test vytvořila americká profesorka PhD Diana Derval, která se specializuje na neuroendokrinologii (vědní obor studující vztahy mezi nervovým a hormonálním systémem). Proveďte níže uvedený test a pak zkontrolujte svou odpověď. Zjistíte, jak dobře vidíte svět kolem sebe – a jak moc se liší vaše vnímání barev od ostatních lidí.
Test: Spočítejte všechny barvy a jejich odstíny, které vidíte ve spektru na obrázku:
![](https://static.wixstatic.com/media/9aeca1_800314b701e9468dab7ca2fd9b9552b7~mv2.png/v1/fill/w_639,h_366,al_c,q_85,enc_auto/9aeca1_800314b701e9468dab7ca2fd9b9552b7~mv2.png)
Poznámka: Jednotlivé barvy na obrázku se můžou lehce lišit podle nastavení barev vašeho monitoru/displeje. Rozdíl by ale neměl být nijak závratný.
Výsledek: Pokud vidíte...
Méně než 20 barev: Jste dichromat. To znamená, že máte pouze dva typy kuželových buněk jako většina savců a s největší pravděpodobností jste buď barvoslepí, nebo trpíte poruchou barevného vidění. „Nebojte se, jste v dobré společnosti, protože psi mají přesně stejný druh vidění“, komentuje vtipně výsledek autorka testu, profesorka Diana Derval. Možná nejraději nosíte černé, béžové nebo tmavomodré oblečení, protože hůře rozlišujete barevné odstíny. Možná vás překvapí, že asi 25 % světové populace tvoří lidé právě s tímto viděním.
Mezi 20 a 33 barvami: Máte trichromatické vidění, v lidské populaci tedy normální a běžné. Znamená to, že vaše oči mají tři typy kuželových buněk. Dokážete dobře vnímat odstíny fialové, tmavě modré, zelené a červené barvy. To je skvělý výsledek – 50 % světové populace má stejný druh vidění jako vy. Trichromatické vidění bylo v případě savců považováno za výsadu primátů, protože ostatní zvířata se vyznačují různými formami dichromatického vidění. Myši či potkani například nejlépe vidí v ultrafialové a zelené části spektra, kůň nemá čípky citlivé na zelenou barvu, psi zase vidí dobře hlavně červenou a žlutou barvu.
Mezi 34 a 39 barvami: Můžete si gratulovat! Máte tetrachromatické vidění. Stejně jako včely máte v očích čtyři různé druhy kuželových buněk a vidíte většinu barev spektra. Je pravděpodobné, že nejste fanouškem žluté a ve svém šatníku nemáte téměř žádné žluté oblečení. Pouze velmi malé procento lidí dokáže vidět všechny barvy spektra, ve všech případech jde o ženy. Pokud je výsledek vašeho testu 34 až 39 barev, můžete se mezi ně řadit, ale také nemusíte – zdaleka ne všechny ženy totiž mají tento čtvrtý receptor barev funkční. Ve skutečnosti je „tetrachromatiků“ v populaci mnohem méně – zhruba kolem 12 %. Britským vědcům se po 25 letech výzkumu podařilo najít tetrachromatickou ženu, s výjimečnou schopností rozlišovat odstíny barev. Její sítnice je schopná rozeznat neuvěřitelných 100 000 000 barevných odstínů.
Porucha barevného vidění = barvoslepost (daltonismus). Kolik lidí trpí barvosleposti?
Svůj název získala od přírodovědce Johna Daltona, který sám barvoslepostí trpěl a vědecky ji popsal. Dnes trpí daltonismem asi 8-9 % mužů (každý dvanáctý muž) a 0,4 % žen (každá 250. žena). Podle odhadu asociace Color Blind Aware je to 300 milionů lidí na světě.
Jak vidí barvoslepý člověk?
Nejčastějším případem je neschopnost barvoslepých rozlišit nějakou konkrétní barvu, zatímco ostatní barvy od sebe odlišují bez problémů. U většiny barvoslepých jde o takzvanou červeno-zelenou barvoslepost, kdy postižení jedinci nejsou schopni od sebe rozlišit zelenou a červenou barvu a vidí ji stejně. Například se jim těžko sbírají červené jahody.
![](https://static.wixstatic.com/media/9aeca1_5b7588e3c18744adb782a8b5850f729c~mv2.png/v1/fill/w_240,h_168,al_c,q_85,enc_auto/9aeca1_5b7588e3c18744adb782a8b5850f729c~mv2.png)
V případě úplné barvosleposti (achromatopsie) se jedná o úplné selhání funkce čípků. Postižený člověk tak nedokáže vnímat ani rozlišovat žádné barvy. Může vnímat pouze různé stupně jasu a odstíny „šedi“.
Zdroj: mojezdravi.cz, smartmania.cz
Lada
🍀 Lidové shromáždění živých lidí Bohemia: https://www.novabohemia.cz/
🍀 Email: bohemia@novabohemia.cz
🍀 YouTube: https://www.youtube.com/@bohemia1418
🍀 Stáhněte si aplikaci UNC: https://www.mobileapp.app/to/yXWV8Nr?ref=cl
Comments