Ishango Bone je možná nejstarší dosud existující matematický artefakt: byl objeven v roce 1950 v Demokratické republice Kongo ve střední Africe a je pojmenován podle regionu, kde byl nalezen. Pochází z období svrchního paleolitu lidské historie a je přibližně 20 000 let staré.
Kost je 10 cm dlouhá a obsahuje řadu zářezů, o kterých se mnozí vědci domnívají, že sloužily k počítání. Seskupení zářezů může dokonce naznačovat nějaké pokročilejší matematické chápání, jako jsou desetinná čísla nebo prvočísla.
Mezopotámské účetní tokeny
Ve starověké Mezopotámii, téměř před 10 000 lety, začali písaři a obchodníci používat malé, trojrozměrné hliněné předměty jako počítadla, k zobrazení určitých množství, jednotek nebo zboží. Tisíce z nich byly nalezeny na archeologických nalezištích po celém Středním východě, jako jsou tyto z Tepe Gawra v Iráku (z doby kolem 4000 př.nl):
Kužel, koule a plochý kotouč byly použity k reprezentaci malých, středních a velkých mír zrna. Čtyřstěn pravděpodobně měřil množství práce vykonané za jeden den.
Tyto dvě tabulky ze Susy v Íránu byly vytvořeny kolem roku 3200 př. n. l. a použily pokročilejší techniku: otisky byly vtlačeny do hlíny, dokud byla ještě měkká, aby vznikl záznam:
Opět platí, že trojúhelníkové a kruhové otisky představují menší a větší míry zrna. Vzory na zbytku tabulky byly oficiální pečeti písařů.
Tato jednoduchá označení ve skutečnosti položila základy klínového písma, jednoho z prvních písemných systémů v historii.
Mezopotámské tabulky
Toto je nejstarší známá hliněná tabulka s matematickými výpočty – byla vytvořena kolem roku 2700 př. n. l. v Sumeru, jedné z nejstarších civilizací, které vzkvétaly na Středním východě.
Ukazuje násobilku v klínovém písmu, kterou mohli studenti písaři používat k učení matematiky.
Sumerská násobilka
Tato tabulka ukazuje násobilku, která byla vytvořena kolem roku 2600 př. n. l. v sumerském městě Shuruppak. Je to jedna z nejstarších matematických tabulek, jaké byly kdy objeveny.
Tabulka má tři sloupce. Tečky v prvních dvou sloupcích představují vzdálenosti od přibližně 6 metrů do 3 kilometrů. Třetí sloupec obsahuje součin prvních dvou, což je plocha obdélníku s danými rozměry.
Sumer byl region starověké Mezopotámie na Středním východě. Vynalezli klínové písmo jako jeden z nejstarších psacích systémů tím, že do hliněných tabulek, jako je tato, vtlačili malé klínovité značky. Také vyvinuli základ-60 číselný systém.
zdroj: mathigon.org
Lada
🍀 Lidové shromáždění živých lidí Bohemia: https://www.novabohemia.cz/
🍀 Email: bohemia@novabohemia.cz
🍀 YouTube: https://www.youtube.com/@bohemia1418
🍀 Stáhněte si aplikaci UNC: https://www.mobileapp.app/to/yXWV8Nr?ref=cl
Commenti